Przejdź do treści

KUŹNICE
szlakiem niebieskim

Startujesz w Kuźnicach, od potoku Bystra szlak biegnie równolegle z zielonym szlakiem na Nosal. Następnie odbijasz jednostajnie w górę przez Boczań – podejście jest stosunkowo łagodne. Szlak wiedzie przez Skupniów Upłaz, znad którego zobaczysz Wielki Kopieniec, a później także Giewont i Kopę Kondracką. Kolejnym punktem na Twojej trasie jest Przełęcz między Kopami, na której spotykają się niebieski i żółty szlak. Powoli na horyzoncie wyłania się grań Orlej Perci, a szlak wyprowadza Cię na Halę Gąsienicową – pod Betlejemkę.   Uwaga! Wariant może być uciążliwy podczas silnego wiatru, a w zimie wymagać założenia raków.

KUŹNICE
szlakiem żółtym

Startujesz w Kuźnicach, od potoku Bystra poruszasz się dnem Doliny Jaworzynki, a następnie stromo zboczami Wielkiej Kopy Królowej na Przełęcz między Kopami. W tym miejscu żółty szlak spotyka się z niebieskim i nim prowadzi pod Betlejemkę. Zobaczysz stąd Kopę Kondracką i Giewont, grań Boczania, a na horyzoncie Pilsko i Babią Górę. W czasie zachodniego wiatru ten wariant może być korzystny. Uwaga! W zimie często bywa niebezpieczny z powodu zagrożenia lawinowego występującego w górnych partiach.

KUŹNICE
koleją linową przez Kasprowy Wierch

Wyjeżdżasz koleją linową na Kasprowy Wierch. Uwaga! W sezonie może być problem z biletami, konieczna może być wcześniejsza rezerwacja. W czasie silnego wiatru kolej może nie kursować.

Schodzisz żółtym szlakiem na Suchą Przełęcz w stronę dolnej stacji kolejki krzesełkowej Gąsienicowa. Tu żółty szlak łączy się z czarnym. Następnie żółty szlak odbija nieco w dół w kierunku schroniska Murowaniec, a czarny biegnie do Betlejemki. Na odcinku między stacją IMGW a Betlejemką zamienia się w niebieski. Zimą przy dobrych warunkach możliwy jest także wyjazd koleją linową i zjazd do Betlejemki na nartach skiturowych (polecany osobom o dobrych umiejętnościach zjazdowych). W zimie zejście szlakiem może wymagać założenia raków.

BRZEZINY
szlakiem czarnym

Startujesz w Brzezinach Doliną Suchej Wody. Po drodze mijasz odejście na czerwony szlak prowadzący na Psią Trawkę. To monotonny i najdłuższy wariant (ok. 7,5 km), który poprowadzi Cię prosto pod schronisko Murowaniec. Spod niego konieczne będzie jeszcze krótkie podejście niebieskim szlakiem pod Betlejemkę. To bezpieczna alternatywa w trakcie bardzo złych warunków pogodowych (wiatr, zagrożenie lawinowe). Jest to także jedyny w okolicy szlak udostępniony dla rowerzystów przez Tatrzański Park Narodowy.