Regulamin Obiektu COS Betlejemka na Hali Gąsienicowej
§ 1
[postanowienia ogólne]
- Betlejemka (zwana dalej również „obiektem”) jest obiektem kierowanym przez Polski Związek Alpinizmu (dalej: „PZA”), elementem Bazy Tatrzańskiej PZA oraz siedzibą Centralnego Ośrodka Szkolenia PZA.
- Betlejemka stanowi bazę lokalową sprzętową i dydaktyczną:
- szkoleń organizowanych przez COS PZA oraz przez kluby sportowe zrzeszone w PZA;
- kursów prowadzonych przez instruktorów PZA z ważną licencją szkoleniową odpowiednią do prowadzenia szkoleń na terenie Tatr;
- dla działalności taternickiej.
- Kierownik Betlejemki to osoba delegowana przez Zarząd PZA lub osoba wyznaczona przez kierownika na okresowe zastępstwo (dalej: „Kierownik”), do zarządzania obiektem i jego zasobami materialnymi.
- Kierownik:
- wykonuje swoje obowiązki na podstawie umowy zawartej z PZA;
- odpowiada przed Zarządem PZA za wykonanie warunków umowy i przestrzeganie na terenie obiektu wszelkich dotyczących go zasad i regulaminów;
- współpracuje z koordynatorem i kadrą szkoleniową kursów, organizowanych przez COS PZA.
§ 2
[goście Betlejemki]
- Do pobytu w Betlejemce uprawnieni są:
- członkowie honorowi PZA;
- uczestnicy organizowanych w obiekcie szkoleń i kursów;
- członkowie klubów sportowych zrzeszonych w PZA, na podstawie legitymacji klubowej z opłaconymi składkami;
- członkowie zagranicznych organizacji alpinistycznych z opłaconymi składkami;
- osoby nie będące członkami klubów zrzeszonych w PZA – w razie występowania pojedynczych wolnych miejsc.
- Każdy gość Betlejemki ma prawo do:
- uprzejmego i koleżeńskiego traktowania przez Kierownika oraz innych gości;
- uzyskania odpowiedzi od Kierownika, na kierowane do niego pytania dotyczące pobytu w obiekcie, a także warunków rezerwacji;
- uzyskania warunków pobytu zgodnych z niniejszym Regulaminem;
- składania do Kierownika wniosków dotyczących funkcjonowania Betlejemki.
- Na terenie Betlejemki mają prawo przebywać wyłącznie zameldowani goście. Osoby składające wizytę są zobowiązane do uzyskania zgody Kierownika na czasowe przebywanie w obiekcie. Kierownik ma prawo do odmowy udzielenia zgody bez podawania przyczyny.
- Goście Betlejemki mają obowiązek:
- przestrzegania ciszy nocnej, która obowiązuje w godz. 22:00-6:00. W tym czasie zabronione są wszelkie zachowania zakłócające wypoczynek gości. W przypadkach uzasadnionych interesem trwającego kursu Kierownik ma prawo doraźnie zmienić obowiązujące godziny ciszy nocnej;
- oczyszczenia ubrań, butów i sprzętu ze śniegu lub błota przed wejściem do obiektu;
- zmiany obuwia na miękkie wewnątrz obiektu (mają obowiązek je posiadać);
- pozostawienia butów trekkingowych i skiturowych na suszarce do butów lub przeznaczonym do tego regale;
- przechowywania nart na przeznaczonym dla nich stojaku;
- zdejmowania i zakładania raków, raczków oraz nakładek na buty na zewnątrz obiektu. W Betlejemce obowiązuje całkowity zakaz poruszania się w tym sprzęcie;
- przestrzegania postanowień niniejszego Regulaminu;
- przestrzegania zasad panujących na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego;
- okazania Kierownikowi dokumentu tożsamości oraz innych dokumentów uprawniających ich do korzystania z obiektu oraz zniżek (np. legitymacja klubowa), celem dokonania zameldowania w obiekcie oraz ustalenia i pobrania ewentualnej opłaty noclegowej, o ile nie została ona uiszczona w trakcie rezerwacji noclegu.
- Gościom zabrania się:
- układania na podłodze i zawieszania sprzętu lub innych przedmiotów w sposób narażający mieszkańców na zranienie lub kontuzję;
- jakiejkolwiek ingerencji w strukturę obiektu w sposób nieuzgodniony z Kierownikiem.
- W obiekcie obowiązują zaostrzone normy przeciwpożarowe. Bezwzględnie, pod rygorem natychmiastowego wydalenia z Betlejemki, osoby łamiącej zasady, zabrania się:
- korzystania ze źródeł otwartego ognia (palniki, świece etc.);
- palenia tytoniu lub innych używek wewnątrz obiektu, w tym również papierosów elektronicznych;
- posiadania materiałów łatwopalnych i wybuchowych.
- PZA oraz Kierownik nie ponoszą odpowiedzialności materialnej za przedmioty wartościowe pozostawione w Betlejemce bez nadzoru ich właściciela.
§ 3
[noclegi]
- Betlejemka udostępnia 30 miejsc noclegowych w dwóch salach:
- sala ogólna – 22 miejsca;
- pokój instruktorski – 8 miejsc.
- Betlejemka nie zapewnia pościeli. Łóżka są wyposażone w koce.
- Rezerwacja miejsca noclegowego możliwa jest poprzez system rezerwacji online, który dostępny jest pod linkiem: https://betlejemka.pl/rezerwacje/
- Rezerwacje z większym wyprzedzeniem przeznaczona:
- dla instruktorów PZA dla siebie i swoich kursantów na cały trwający sezon;
- członków klubów zrzeszonych w PZA maksymalnie na 30 dni do przodu mogą być dokonywane za pośrednictwem poczty elektronicznej: rezerwacje@pza.org.pl.
- Wszystkie wolne miejsca noclegowe na 7 dni do przodu są widoczne w systemie rezerwacji online i są dostępne dla wszystkich (również osób niezrzeszonych w PZA klubach sportowych).
- Regulamin rezerwacji jest dostępny online pod linkiem: http://pza.org.pl/regulamin-rezerwacji.
- Ceny noclegów i zasady przyznawania zniżek ustala Zarząd PZA po konsultacji z Kierownikiem i Komisją Tatrzańską. Aktualne ceny noclegów dostępne są pod linkiem: https://betlejemka.pl/rezerwacje/. Cena noclegu nie obejmuje opłaty związanej z obecnością na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego.
- Nieprzybycie do Betlejemki lub jej opuszczenie przed wykorzystaniem pełnego okresu rezerwacji miejsca noclegowego nie uprawnia gościa do żądania zwrotu uiszczonej opłaty noclegowej (ceny) w jakiejkolwiek części.
§ 4
[zasady przygotowywania posiłków]
- Betlejemka nie prowadzi komercyjnej działalności gastronomicznej. Do dyspozycji gości jest aneks kuchenny wyposażony w kuchnię indukcyjną, lodówki oraz zlewozmywak.
- Przygotowywanie gorących posiłków dozwolone jest wyłącznie w obrębie aneksu kuchennego.
- W aneksie kuchennym znajdują się garnki, naczynia oraz podstawowe przybory kuchenne do przygotowania posiłków.
- Osoby korzystające z aneksu kuchennego i jego wyposażenia zobowiązane są do zachowania czystości oraz sprzątania po sobie.
- Zabronione jest pozostawienie poza lodówkami łatwo psujących się produktów spożywczych.
- Do dyspozycji gości są lodówki, w których należy przechowywać żywność opisaną imieniem, nazwiskiem oraz dniem wyjazdu. Przywiezione przez siebie produkty należy zabrać z powrotem, uprzątnąć w dniu wyjazdu lub przekazać innym przebywającym w Betlejemka osobom. Produkty nieopisane w powyższy sposób mogą być usuwane z lodówki przez Kierownika.
- Do dyspozycji gości jest dystrybutor wrzątku (warnik), który zastępuje czajnik. Zabrania się zmieniania ustawień urządzenia. W trakcie korzystania, należy zachować ostrożność ze względu ryzyko poparzenia.
§ 5
[zasady utrzymania czystości]
- Kierownik sprząta gruntownie obiekt dwa razy w tygodniu.
- Każdy gość jest zobowiązany do zachowania obiektu w czystości i sprzątania po sobie. Kierownik udostępnia w tym celu niezbędne środki czystości.
- W razie rozlania wody i innych płynów należy je niezwłocznie sprzątnąć.
- Kierownik może poprosić gości o pomoc w pracach porządkowych, zwłaszcza osoby korzystające ze zniżek np. w ramach akcji „Junior”. Goście mają obowiązek udzielenia Kierownikowi pomocy w niezbędnym zakresie.
§ 6
[ogrzewanie i elektryczność]
- Zabrania się przesłaniania krat wylotowych konwekcyjnego przewodu grzewczego oraz grzejników elektrycznych.
- Kierownik może poprosić gości o pomoc w przeniesieniu opału do wnętrza budynku, a goście zobowiązani są do udzielenia Kierownikowi pomocy w tym zakresie.
- Goście zobowiązani są do bezwzględnego stosowania się do poleceń Kierownika w zakresie zasad użytkowania urządzeń i instalacji (elektrycznych i wodnych).
- Wszelkie niesprawności, a przede wszystkim awarie instalacji wodnej, elektrycznej lub gazowej należy bezzwłocznie zgłaszać Kierownikowi. Zabrania się samodzielnego podejmowania jakichkolwiek napraw instalacji.
§ 7
[zasady dyscyplinarne]
- W przypadku zauważenia łamania niniejszego Regulaminu przez pozostałych gości, należy zwrócić im uwagę, a w przypadku braku reakcji niezwłocznie powiadomić Kierownika.
- Niestosowanie się do zasad regulaminu może stanowić podstawę do zastosowania przez Kierownika następujących środków dyscyplinujących:
- udzielenia ustnego upomnienia;
- usunięcia osób łamiących Regulamin z obiektu;
- skierowania wniosku do organów dyscyplinarnych PZA (dotyczy gości zrzeszonych w klubach sportowych);
- odmowy zameldowania w przyszłości.
- Od środków dyscyplinujących nałożonych przez Kierownika lub innych jego decyzji przysługuje odwołanie do Zarządu PZA. Zarząd PZA rozpoznaje odwołanie w terminie 2 tygodni od daty jego wpływu i przesyła swoją decyzję zainteresowanej stronie na piśmie lub mailowo. Decyzje Zarządu PZA są ostateczne.
- Osobie usuniętej z obiektu z powodu łamania Regulaminu nie przysługuje prawo do żądania zwrotu uiszczonej opłaty noclegowej (ceny).
§ 8
[monitoring]
- Betlejemka objęta jest monitoringiem wizyjnym na następującym obszarze pierwszego pomieszczenia wejściowego – wiatrołapu, w którym pozostawiany jest sprzęt turystyczny oraz w kolejnym pomieszczeniu – korytarzu, w którym znajdują się suszarki do butów i aneks kuchenny.
- Wszystkie dane rejestrowane przez kamery monitoringu wizyjnego są zapisywane i dostępne maksymalnie przez okres 30 dni. Po tym okresie dane są automatycznie usuwane. Czas przechowywania uzależniony jest od ilości zdarzeń i pojemności dysku rejestratora. Po skończeniu się miejsca na dysku dane zostają automatycznie nadpisywane, o ile wcześniej nie upłynął 30-dniowy termin ich przechowywania. Rejestracji i zapisowi danych na nośniku podlega tylko obraz (bez dźwięku).
- Dla celów dowodowych zabezpiecza się nagrania zdarzeń zarejestrowanych przez system monitoringu wizyjnego, które między innymi zagrażają bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu, niszczeniu i kradzieży mienia:
- na wniosek osób trzecich;
- na wniosek organów prowadzących postępowania;
- na wniosek Kierownika.
- Zabezpieczone dane z monitoringu wizyjnego są udostępniane tylko organom prowadzącym postępowanie w sprawie zarejestrowanego zdarzenia np. policji, prokuraturze, sądom, które działają na podstawie odrębnych przepisów. W takim wypadku czas przetwarzania danych osobowych pochodzących z monitoringu wizyjnego zostaje wydłużony do czasu prawomocnego zakończenia postępowania, w ramach którego dane te są wykorzystywane.
§ 9
[dane osobowe]
- Administratorem danych osobowych gromadzonych w związku z pobytem gości w Betelejmce, w tym również pochodzących z monitoringu wizyjnego jest Polski Związek Alpinizmu z siedzibą w Warszawie 00-561 ul. Mokotowska 24.
- W związku z pobytem gości w obiekcie mogą być przetwarzane następujące dane osobowe: imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu oraz przynależność klubowa lub posiadane uprawnienia wspinaczkowe, a także wizerunek.
- Dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celu:
- wykonania umowy na usługi noclegowe, w tym zameldowania gości(art. 6 ust. 1 lit. b RODO);
- realizacji uzasadnionego interesu Administratora, tj. zweryfikowania uprawnień do skorzystania z usług noclegowych oraz zniżek na noclegi, (art. 6 ust. 1 lit. f RODO);
- dane osobowe pochodzące z monitoringu wizyjnego przetwarzane będą w celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz ochrony osób i mienia, tj. jest to niezbędne dla do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) oraz na postawie art. 222 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku – Kodeks pracy
- Dane osobowe pochodzące z monitoringu wizyjnego mogą zostać przekazane do podmiotów, które przetwarzają dane osobowe w imieniu Administratora, na podstawie zawartej umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych, w tym do podmiotu obsługującego monitoring wizyjny, jak również organom prowadzącym postępowanie w sprawie zarejestrowanego zdarzenia np. policji, prokuraturze, sądom, które działają na podstawie odrębnych przepisów.
- Dane osobowe, w tym pochodzące z monitoringu wizyjnego, nie będą przekazywane do państw trzecich (spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, który tworzą państwa Unii Europejskiej oraz Islandia, Norwegia i Lichtenstein).
- Nie będą podejmowane zautomatyzowane decyzje (decyzje bez istotnego udziału człowieka), w tym dane osobowe pochodzące z monitoringu wizyjnego nie będą podlegały profilowaniu.
- Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do wykonania umowy na świadczenie usług noclegowych oraz przechowywane do czasu wygaśnięcia ewentualnych roszczeń stron w związku z zawartą umową. Dane osobowe pochodzące z monitoringu wizyjnego będę przetwarzane maksymalnie przez okres 30 dni, za wyjątkiem, gdy dane te zostanę udostępnione podmiotom, o których mowa w § 8 ust. 4 wyżej. Wówczas dane te będą przetwarzane do czasu zakończenia postępowań prowadzonych przez właściwe podmioty.
- Każdemu czyje dane osobowe są przetwarzane przez Administratora przysługuje prawo do:
- dostępu do swoich danych oraz otrzymania ich kopii,
- sprostowania (poprawiania) swoich danych osobowych,
- ograniczenia przetwarzania danych osobowych, usunięcia danych osobowych,
- przenoszenia danych osobowych,
- prawo sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania danych osobowych,
- wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych na adres Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.
- Każdemu, czyje dane osobowe są przetwarzane w związku z pobytem w Betlejemce, przysługuje prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, w przypadku gdy przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy dotyczące ochrony danych osobowych.
- Zasady przetwarzania danych osobowych na potrzeby rezerwacji miejsc noclegowych w Betlejemce znajdują się pod linkiem: pza.org.pl/regulamin-rezerwacji.
- W przypadku wątpliwości dotyczących przetwarzania danych osobowych przez administratora należy się kontaktować pod adresem e-mail: ido@pza.org.pl.
§ 10
[postanowienia końcowe]
Regulamin został przyjęty uchwałą Zarządu PZA z dnia 4.06.2024.